۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله کیفری » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10981
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 2338 بازدید

جرم اخلال در تاسیسات عمومی

جرم اخلال در تاسیسات عمومی جرم اخلال در تاسیسات عمومی در ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) آمده است و مجازاتی معادل سه تا ده سال حبس برای مرتکب در پی خواهد داشت. لزومی ندارد که تاسیسات عمومی، اموال متعلق به دولت باشد بلکه مهم است که این اموال برای استفاده مردم ایجاد شده باشند. […]

جرم اخلال در تاسیسات عمومی

جرم اخلال در تاسیسات عمومی در ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) آمده است و مجازاتی معادل سه تا ده سال حبس برای مرتکب در پی خواهد داشت. لزومی ندارد که تاسیسات عمومی، اموال متعلق به دولت باشد بلکه مهم است که این اموال برای استفاده مردم ایجاد شده باشند. ایجاد و نصب تاسیسات، شرط تحقق جرم اخلال در تاسیسات است، به عبارت دیگر، تخریب کارخانه برق یا تابلوهای راهنمایی و رانندگی که از خارج وارد شده و در انبار گمرک در انتظار ترخیص می­باشند، یک جرم تخریب ساده هستند و مشمول اخلال در تاسیسات عمومی نمی­شوند، اما نصب تاسیسات ولو اینکه هنوز راه­ اندازی نشده باشند، مشمول ماده ۶۸۷ می­شوند.
متن ماده به شرح زیر است:
ماده ۶۸۷ هر کس در وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی از قبیل شبکه­ های آب­ و فاضلاب، برق، نفت، گاز، پست و تلگراف و تلفن، مراکز فرکانس و ماکروویو (مخابرات) و رادیو و تلویزیون و متعلقات مربوط به آن­ها اعم از سد و کانال و انشعاب لوله ­کشی و نیروگاه های برق و خطوط انتقال نیرو و مخابرات (کابل­ های هوای یا زمینی یا نوری) و دستگاه های تولید و توزیع و انتقال آن­ها که به هزینه یا سرمایه دولت یا با سرمایه مشترک دولت و بخش غیردولتی یا توسط بخش خصوصی برای استفاده عمومی ایجاد و همچنین در علایم راهنمایی و رانندگی و سایر علایمی که به منظور حفظ جان اشخاص یا تامین تاسیسات فوق در شوارع و جاده­ ها نصب شده است، مرتکب تخریب یا ایجاد حریق یا از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر شود، بدون آنکه منظور او اخلال در نظم و امنیت عمومی باشد، به حبس از سه ماه تا ده سال محکوم خواهد شد.
تبصره ۱: در صورتی که اعمال مذکور به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه و مقابله با حکومت اسلامی باشد، مجازات محارب را خواهد داشت.
تبصره ۲: مجازات شروع به جرایم فوق یک تا سه سال حبس است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*