۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11322
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 407 بازدید
هدایای زوجیت
استرداد هدایای زوجیت توسط زوج بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورت بقای عین موهوبه

استرداد هدایای زوجیت توسط زوج بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورت بقای عین موهوبه

امکان استرداد هدایای زوجیت توسط زوج بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورت بقای عین موهوبه  سئوال:  شخصی با همسرش متارکه نموده و گواهی عدم امکان سازش صادر گیدده، حال زوج تقاضای استرداد هدایای دوره زوجیت نظیر طلاجات گرفته شدۀ حین عقد را نموده است. آیا ماهیت خرید طلا برای زوجه به عنوان […]

امکان استرداد هدایای زوجیت توسط زوج بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورت بقای عین موهوبه 

سئوال: 
شخصی با همسرش متارکه نموده و گواهی عدم امکان سازش صادر گیدده، حال زوج تقاضای استرداد هدایای دوره زوجیت نظیر طلاجات گرفته شدۀ حین عقد را نموده است. آیا ماهیت خرید طلا برای زوجه به عنوان هبۀ معوضه است یا غیرمعوضه؟ و در صورتی که هبه بلاعوض باشد آیا زوج با بقای عین هدایا می­تواند آنها را از زوجه مسترد نماید یا خیر؟ 


پاسخ:
اولاً طبق مقررات ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه زوج به زوجه جزء مستثنیات نبوده و با بقاء عین موهوبه قابل رجوع می­باشدو زوج می­تواند اشیاء و زینت­آلاتی که به عنوان هبه به همسر خود داده و فعلاً موجود می­باشد استرداد نماید. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*