۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11344
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 2265 بازدید
امکان انجام انحصار وراثت در صورت جهل به تاریخ فوت با علم به وراث حین­ الفوت

امکان انجام انحصار وراثت در صورت جهل به تاریخ فوت با علم به وراث حین­ الفوت

امکان انجام انحصار وراثت در صورت جهل به تاریخ فوت با علم به وراث حین­ الفوت  سئوال:  حسب مندرجات پرونده آقای رحمان بنیادی ۷۶ ساله تقاضای حصر وراثت مادرش بنام بهنوش بنیادی را نموده و اعلام داشته که متوفی قبل از تشکیل سازمان ثبت احوال در ایران فوت نموده است و تاریخ حیات و ممات […]

امکان انجام انحصار وراثت در صورت جهل به تاریخ فوت با علم به وراث حین­ الفوت 

سئوال: 
حسب مندرجات پرونده آقای رحمان بنیادی ۷۶ ساله تقاضای حصر وراثت مادرش بنام بهنوش بنیادی را نموده و اعلام داشته که متوفی قبل از تشکیل سازمان ثبت احوال در ایران فوت نموده است و تاریخ حیات و ممات وی معلوم نیست. ثبت احوال نیز قادر به صدور گواهی فوت نیست. نامبرده برای اثبات تاریخ فوت متمسک به گواهی گواهان شده که به ترتیب ۸۲ و ۷۲ و ۷۵ ساله هستند اما آنها حتی قادر به تعیین سال فوت نبودند چه رسد به روز و ماه آن به همین علت درخواست حصر وراثت هم بلاتکلیف باقی مانده ماترک هم مال غیرمنقولی است که ارزش مالی زیادی دارد علی هذا در چنین صورتی آیا امکان صدور گواهی انحصار وراثت وجود دارد یا خیر؟ اگر وجود دارد با وصف اینکه تقدم  و تأخر تاریخ فوت ممکن است در تعداد وراث حین­ الفوت تأثیر داشته باشد راه­ حل قانونی رفع این مشکل چگونه است. 
پاسخ:
لازمه صدور برگ انحصار وراثت تشخیص و احراز وارث حین­ الفوت مورث است و این امر از هر طریقی که میسر گردد کافی است. هر چند تاریخ دقیق فوت مشخص نگردد. مانند اینکه شهود علیرغم اینکه نتوانند تاریخ دقیق فوت متوفی را بیان کنند ولی وراث منحصر حین­ الفوت را شهادت دهند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*