۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11280
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 756 بازدید

تقسیم عملی مال مشاع (مفروالرعیه) و امکان طرح دعوای اجرت­ المثل بر مبنای آن

تقسیم عملی مال مشاع (مفروالرعیه) و امکان طرح دعوای اجرت­ المثل بر مبنای آن سئوال: در املاک مشاعی غالباً مردم افراز، از ملک بهره ­برداری می­نمایند. یعنی بدون اینکه قانوناً چه به صورت رسمی و چه به صورت تقسیم عادی اقدامی نموده باشند در عمل هر یک حصه ­ای را جداگانه در تصرف مالکانه گرفته […]

تقسیم عملی مال مشاع (مفروالرعیه) و امکان طرح دعوای اجرت­ المثل بر مبنای آن

سئوال:
در املاک مشاعی غالباً مردم افراز، از ملک بهره ­برداری می­نمایند. یعنی بدون اینکه قانوناً چه به صورت رسمی و چه به صورت تقسیم عادی اقدامی نموده باشند در عمل هر یک حصه ­ای را جداگانه در تصرف مالکانه گرفته و سالیان متمادی از آن استفاده می­نماید (نزدیک ۳۰ الی ۴۰ سال است) با وصف فوق (تقسیم عملی و گذشت مدت مدید) آیا زمین تقسیم شده فرض میگردد یا خیر؟ چنانچه ملک به مساحت هزارمتر مربع باشد و نه نفر مالک مشاعی آن بوده و از طرف نفر اول نسبت به شخص غاصب که در محوطه صدمتری که برای او در نظر گرفته شده تصرف عدوانی نموده طرح دعوی خلع ید و مطالبه اجرت­ المثل ایام تصرف شده باشد در چنین فرض آیا به میزان یک دهم از صدمتر (متر مربع) مزبور را نفر اول مستحق اجرت ­المثل خواهد بود یا خیر؟ درثانی، چنانچه متصرف مدعی خریداری ملک مذکور از یکی دیگر از نه مالک مشاعی به صورت قراردادی عادی باشد و قرائن از جمله ایام طولانی تصرف و گواهی یکی از مالکین دیگر حکایت از صحت­ ادعای متصرف داشته باشد آیا در چنین فرضی ادعای متصرف مسموع است یا خیر؟

پاسخ:
با توجه به اینکه تقسیم عملی که اصطلاحاً مفروز الرعیه نامیده می­شود در کشور عرفاً پذیرفته شده و غالب املاکی که هنوز به ثبت نرسیده لکن نسل به نسل در تصرف موروثی افراد قرار دارد از همین مقوله می­باشد بنابراین تقسیم یا افراز عملی انجام پذیرفته بین مالکین عرفاً شناخته شده است بر همین مبنا چنانچه ملکی بین ده نفر مشاع بوده و احد از مالکین مشاعی که سهم وی در تقسیم بنی مالکین مشخص شده علیه فردی خارج از مالکین به عنواان تصرف غیر مجاز طرح دعوی و مطالبه اجرت ­المثل سهم خویش را بنماید، دعوی مسموع و اجرت­ المثل سهم مفروز تماماً متعلق به او خواهدبود و چنانچه متصرف مدعی خرید از احد مالکین باشد می­بایستی دادخواست جلب ثالث علیه مالک مزبور تقدیم نماید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*