۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دعاوی » دعاوی کیفری » منوی بالای صفحه اصلی
  • شناسه : 10543
  • ۲۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۷
  • 2075 بازدید
مال امانی
خیانت در امانت

خیانت در امانت

خیانت در امانت جرم خیانت در امانت مانند جرایمی چون قتل، سرقت، کلاهبرداری از گذشته­های دور وجود داشته است. احادیث و دستورات زیادی از بزرگان دین درباره امانت­داری وجود دارد. ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته: «هرگاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته­هایی مانند سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا […]

خیانت در امانت
جرم خیانت در امانت مانند جرایمی چون قتل، سرقت، کلاهبرداری از گذشته­های دور وجود داشته است. احادیث و دستورات زیادی از بزرگان دین درباره امانت­داری وجود دارد. ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته: «هرگاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته­هایی مانند سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی­اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد، اما شخصی که آن اشیاء نزد او بوده، آن­ها را به ضرر مالکان یا متصرفین آن­ها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید، به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد» وکیل خیانت در امانت
اجاره، امانت و رهن عقودی هستند که مردم روابط معاملاتی خود را در قالب آن­ها تنظیم و انشاء می­کنند. یکی از اشتباهاتی که ممکن است در تشخیص جرم خیانت در امانت به وجود آید، این است که عده­ای گمان می­کنند برای تحقق این جرم حتماً باید عقد یا قراردادی وجود داشته باشد؛ یعنی برای محکوم­کردن کسی به ارتکاب جرم خیانت در امانت، شاکی باید ثابت کند که با متهم عقد امانت یا اجاره یا غیره منعقد کرده است. برای رفع این اشتباه قانونگذار از عبارت: « یا هر کار با اجرت یا بی­اجرت» استفاده کرده است.
استفاده کردن از مال امانی جرم است، برای مثال شخصی اتومبیل خود را به دوستش امانت می­دهد تا در پارکینگ منزل خودش از آن نگهداری کند، ولی دوست وی از آن اتومبیل برای مسافرکشی استفاده می­کند. تلف­کردن یا نابود کردن مال مورد امانت یکی دیگر از اقسام خیانت در امانت است. یعنی شخص امین به جای انجام وظیفه اصلی­اش رفتاری با مال مورد امانت کند که مال دیگری را اتلاف یا از بین ببرد.
برای تحقق جرم خیانت در امانت، مال امانی باید توسط مالک یا متصرف قانونی به امین سپرده شود همچنین سپردن مال باید از راه­های قانونی صورت گرفته باشد. پس اگر سارق مال مسروقه را نزد دیگری به امانت گذارد و امین به جای بازگردان مال آن را به ضرر سارق به صاحب اصلی کالا یا دولت بدهد یا اصلاً از آن به نفع خود استفاده نماید، مرتکب جرم خیانت در امانت نشده است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*