۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10906
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 188 بازدید

صحت شرط پرداخت خسارت در صورت عدم ایفای تعهد از جانب یکی از طرفین قرارداد

سئوال:  در توافق­نامه و قرارداد احداث ساختمان، عملیات ساخت به عهده پیمانکار و هزینه ­های آن عهده کارفرما و مالک بوده است. طرفین طی یکی از بندهای قرارداد چنین توافق نمودند که: هر یک از طرفین قرارداد به عللی کار را تعطیل کند باید خسارت طرف مقابل را بدهد. با این وصف خواهان مدعی شده […]

سئوال: 
در توافق­نامه و قرارداد احداث ساختمان، عملیات ساخت به عهده پیمانکار و هزینه ­های آن عهده کارفرما و مالک بوده است. طرفین طی یکی از بندهای قرارداد چنین توافق نمودند که: هر یک از طرفین قرارداد به عللی کار را تعطیل کند باید خسارت طرف مقابل را بدهد. با این وصف خواهان مدعی شده است پس از شروع عملیات و انجام حدود پنجاه درصد مفاد قرارداد، خوانده (کارفرما) بی­ جهت عملیات ساخت را به پیمانکار دیگری واگذار نموده و در واقع از ادامه کار وی جلوگیری کرده است و بدین وصف و جهت، ضمن مطالبه دستمزد نسبت به اقدامات انجام شده، مبلغ یک میلیون تومان بابت یک ماه از کارافتادگی به استناد شرط فوق تقاضا نموده است؛ آیا اساساً شرط فوق صحیح است یا خیر؟ برفرض اثبات این موضوع و این که تعطیلی کار از سوی کارفرما بوده است، تعیین میزان خسارت چگونه خواهد بود؟ آیا توجیه خواهان به شرح فوق موجه است یا خیر؟

پاسخ:
اولاً: هر گونه تعهدی که در قرارداد منعقده بین طرفین مقرر شده و منطبق با قانون باشد، پس از احراز قابل اجرا است. ثانیاً: تعیین میزان خسارت هم چنانچه در قرارداد مشخص نباشد، پس از احراز با جلب نظر کارشناس میسر خواهد بود. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*