۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10930
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 425 بازدید

شرط پرداخت مبلغی توسط فسخ­ کننده مصداق وجه التزام موضوع ماده ۲۳۰ قانون مدنی است.

سئوال: چنانچه در مبایعه­ نامه­ ای شرط شده باشد؛ چنانچه از طرف هر یک از متعاملین بدون دلیل موجه معامله فسخ گردد، مبلغ یک میلیون ریال به طرف دیگر به عنوان خسارت پرداخت گردد شرط مذکور وجه التزام مووضع ماده ۲۳۰ قانون مدنی می­باشد یا خیار شرط موضوع مواد ۳۹۹ الی ۴۰۱ قانون مدنی و […]

سئوال:
چنانچه در مبایعه­ نامه­ ای شرط شده باشد؛ چنانچه از طرف هر یک از متعاملین بدون دلیل موجه معامله فسخ گردد، مبلغ یک میلیون ریال به طرف دیگر به عنوان خسارت پرداخت گردد شرط مذکور وجه التزام مووضع ماده ۲۳۰ قانون مدنی می­باشد یا خیار شرط موضوع مواد ۳۹۹ الی ۴۰۱ قانون مدنی و یا آن که شرطی است که جهت استحکام بیشتر عقد بیع منظور شده است؟ قابل ذکر است که فروشنده با ادعای اینکه شرط مذکور شرط خیار می­باشد، تقاضای صدور حکم مبنی بر بطلان شرط و عقد بیع نموده است؟

پاسخ:
چنانچه در عقد بیع شرط شودکه، اگر هر یک از طرفین بدون دلیل موجه معامله را فسخ نماید، باید مبلغ یک میلیون ریال به طرف دیگر بپردازد، شرط مذکور با ماده ۲۳۰ قانون مدنی انطباق دارد. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*