۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله کیفری » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10983
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 1286 بازدید

شکایت و نحوه تنظیم شکواییه

شکایت و نحوه تنظیم آن / نحوه تنظیم شکوائیه در صورت وقوع جرم، لازم است که متهم با متهمان­ شناسایی، دستگیر، تعقیب و سپس محاکمه و مجازات شوند. برخی جرایم جنبه عمومی دارند یعنی اگر در مقابل ضابطین دادگستری و نیروی انتظامی صورت گیرد، بدون نیاز به طرح شکایت، آنان مکلف ­اند مساله را تعقیب […]

شکایت و نحوه تنظیم آن / نحوه تنظیم شکوائیه

در صورت وقوع جرم، لازم است که متهم با متهمان­ شناسایی، دستگیر، تعقیب و سپس محاکمه و مجازات شوند. برخی جرایم جنبه عمومی دارند یعنی اگر در مقابل ضابطین دادگستری و نیروی انتظامی صورت گیرد، بدون نیاز به طرح شکایت، آنان مکلف ­اند مساله را تعقیب کرده و با تهیه گزارش بلافاصله مقامات قضایی را برای تحقیق و ادامه تعقیب در جریان بگذارند؛ مانند سرقت که به طور اتفاقی توسط پلیس مشاهده و سارق دستگیر شود، اما برخی دیگر از جرایم هستند که برای تعقیب متهم آن نیاز به شکایت (اعلام و درخواست) کسی دارد که خود را زیان دیده و متضرر از جرم می­داند. این درخواست را که معمولاً به طور کتبی، در کاغذ معمولی نوشته و به دادسرای نزدیک محل وقوع جرم ارایه می­شود، شکایت­ نامه یا شکواییه می­گویند. در شکواییه باید مشخصات و نشانی شاکی، موضوع شکایت (همان جرم مورد ادعا) با تعیین زمان و محل دقیق آن و میزان ضرر و زیانی که به فرد وارد شده درج شود. در مواردی ممکن است شکایت به صورت شفاهی مطرح شود که مقامات قضایی و ضابطین دادگستری مکلف ­اند شکایت شفاهی را در صورت مجلس قید و به امضای شاکی برسانند. به لحاظ اهمیت و پیچیدگی موضوعات قضایی بهتر است شکایت توسط وکیل دادگستری طرح و تعقیب شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*