۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11339
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 2037 بازدید
قتل و توارث
عدم مانعیت قتل غیرعمد از توارث

عدم مانعیت قتل غیرعمد از توارث

عدم مانعیت قتل غیرعمد از توارث سئوال:  در پرونده­ای که تصادف منجر به فوت گردیده اداره بیمه مدعی شده که چون خود راننده جزء ورثه است و در عین حال مقصر، دیه ­ای از این بابت به وی تعلق نمی­گیرد و محکوم­ علیه در واقع از این دیه ارث نمی­برد، حال سئوال این است: اولاً […]

عدم مانعیت قتل غیرعمد از توارث سئوال: 
در پرونده­ای که تصادف منجر به فوت گردیده اداره بیمه مدعی شده که چون خود راننده جزء ورثه است و در عین حال مقصر، دیه ­ای از این بابت به وی تعلق نمی­گیرد و محکوم­ علیه در واقع از این دیه ارث نمی­برد، حال سئوال این است: اولاً آیا محکوم­ علیه که خود رانندۀ مقصر بوده از دیه متعلقه ارث می­برد یا خیر؟ ثانیاً در صورتی که سهم ­الارث و خون­ بها به نامبرده تعلق نگیرد، تکلیف شرکت بیمه در خصوص نحوۀ پرداخت آن بخش از خون ­بها به چه شکل می­باشد؟

پاسخ:
به موجب ماده ۸۸۰ قانون مدنی تنها قتل عمدی از موانع ارث است، بنابراین در مواردی که قتل در اثر تصادف رانندگی واقع شده باشد، مانع ارث راننده مقصر مرتکب قتل غیر عمد نمی­شود.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*