۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11349
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 4396 بازدید

مسئولیت وراث نسبت به دیون متوفی

چگونگی مسئولیت وراث نسبت به دیون متوفی سئوال: خواهان جهت مطالبه وجه یک فقره چک علیه عده ­ای از صادرکننده چک دادخواست تقدیم و خواهان اظهار کرده به علت ندانستن آدرس، تعداد و اسامی سایر وراث را نمی­داند فلذا، نتوانسته است همه طرفین دعوی را اعلام نماید با عنایت به مراتب فوق آیا وراثی که […]

چگونگی مسئولیت وراث نسبت به دیون متوفی

سئوال:
خواهان جهت مطالبه وجه یک فقره چک علیه عده ­ای از صادرکننده چک دادخواست تقدیم و خواهان اظهار کرده به علت ندانستن آدرس، تعداد و اسامی سایر وراث را نمی­داند فلذا، نتوانسته است همه طرفین دعوی را اعلام نماید با عنایت به مراتب فوق آیا وراثی که علیه آنان طرح دعوای شده است، نسبت به کل خواسته بدهکار هستند یا نسبت به سهم خود از ترکه؟ مضافاً اینکه اسامی وراث حسب اعلام اداره ثبت احوال مشخص گردیده و ترکه نیز ظاهراً تقسیم نشده است و هیچکدام از وراث در دادگاه حاضر نشده و دفاعی به عمل نیاورده ­اند؟  

پاسخ:
با توجه به مفاد مواد ۲۲۶، ۲۳۲، ۲۳۳ و ۲۴۰ و ۲۴۶ و ۲۵۵ قانون امور حسبی چنانچه هیچیک از ورثه ترکه را ردّ نکرده باشند: اولاً: دعوی می­بایستی بطرفیت تمام ورثه اقامه گردد. ثانیاً: ورثه تکلیفی بر پرداخت دین زاید از ماترک در حق طلبکار ندارند. ثالثاً: هر یک به نسبت سهم خود از ماترک مسئولیت پرداخت دیون را از ماترک خواهند داشت و بالاخره با مشخص ­بودن ورثه فقد نشانی تعدادی از آنها موجب آن نخواهد شد که آنها طرف دعوی قرار نگیرند. النهایه نسبت به کسانی که نشانی مشخصی ندارند، دعوت جهت رسیدگی از طریق نشر آگهی به عمل خواهد آمد و چنانچه بر سند مدرک خواهان تردید یا ادعای جعلی به عمل نیاید و یا اینکه در پرداخت دین و برائت ذمه دلیلی از جانب خواندگان ارائه نگردد، دادگاه می­بایستی بر اساس سند مدرکیه و توجه ماده ۲۷۸ قانون آیین دادرسی مدنی رأی مقتضی صادر نماید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*