۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11343
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 3577 بازدید

هدم محسوب شدن تصادفات و برقراری توارث در فرض معلوم ­نبودن تقدم و تأخر موت

هدم محسوب شدن تصادفات و برقراری توارث در فرض معلوم ­نبودن تقدم و تأخر موت سئوال:  پدر و پسری در حادثه تصادف با خودرو فوت می­نماید. تاریخ حادثه سال ۱۳۸۷ می­باشد یک گزارش از پزشکی قانونی به تاریخ ۲۸/۳/۸۷ پیوست پرونده است که اعلام نموده در خصوص تعیین تقدم و تأخر مرگ متوفی علی … […]

هدم محسوب شدن تصادفات و برقراری توارث در فرض معلوم ­نبودن تقدم و تأخر موت

سئوال: 
پدر و پسری در حادثه تصادف با خودرو فوت می­نماید. تاریخ حادثه سال ۱۳۸۷ می­باشد یک گزارش از پزشکی قانونی به تاریخ ۲۸/۳/۸۷ پیوست پرونده است که اعلام نموده در خصوص تعیین تقدم و تأخر مرگ متوفی علی … و ایوب … با توجه به معاینات و اظهارنظر شماره ۳۷ق/۸۷-۲۶ق/۸۷ مورخ ۲۹/۲/۸۷ و شدت جراحات بنظر می­رسد مرگ مرحوم علی … بعلت جراحات سر و شکستگی استخوان­ های جمجمه و آسیب مغزی مقدم به مرگ متوفی ایوب … ناشی از جراحات قفسه سینه می­باشد.حال با توجه به مراتب فوق: 

  1. آیا باید مرگ آنها را همزمان دانست یا خیر؟
  2. با توجه به اینکه بر اثر تصادف فوت نموده ­اند آیا موضوع هدم محسوب می­شود یا خیر؟
  3. از همدیگر ارث می­برند یا خیر؟
  4. در پرونده ­های مطرح شده در شورای حل اختلاف که دارای وکیل می­باشند وکیل تقاضای حق ­الوکاله نموده، آیا طبق تعرفه حق­الوکاله تعلق می­گیرد یا خیر؟
پاسخ:
۱٫ با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی قانونی مرگ هر دو نفر حادثه تصادف همزمان است.

۲و۳٫ اگرچه قانون مدنی در خصوص مرگ همزمان دو نفر در اثر حادثه تصادف ساکت بوده ولی با توجه به ماده ۳ قانون آیین دادرسی مدنی که در این موارد استناد به منابع معتبر یا فتاوی معتبر را تجویز نموده می­بایست به آن منابع مراجعه نموده، ضمناً امام (ره) در مسأله ۲ از فصل ۲ در میراث الغرقی و المهدوم علیهم غیر از غرق و هدم را قایل به همان حکم غرق شده و مهدوم­ علیه بیان فرموده ­اند.
۴٫ حق­ الوکاله وکیل در شورای حل اختلاف طبق تعرفه حق­ الوکاله محاسبه و به وکیل تعلق می­گیرد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*