۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دعاوی » دعاوی امور حسبی » منوی بالای صفحه اصلی
  • شناسه : 10977
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۷
  • 1808 بازدید

تقسیم ترکه

از زبان وکیل تقسیم ارث / ترکه / ماترک تقسیم ترکه تعریف : ترکه در لغت به معنی میراث و مالی که از شخص متوفی بر جای می ماند می باشد و در اصطلاح حقوقی عبارت است از کلیه اموال و تعهدات (دارایی) متوفی که به مناسبت فوت او منتقل به اقارب می شود. تقسیم […]

از زبان وکیل تقسیم ارث / ترکه / ماترک

تقسیم ترکه

تعریف :وکیل تقسیم ارث
ترکه در لغت به معنی میراث و مالی که از شخص متوفی بر جای می ماند می باشد و در اصطلاح حقوقی عبارت است از کلیه اموال و تعهدات (دارایی) متوفی که به مناسبت فوت او منتقل به اقارب می شود.
تقسیم ترکه یعنی تقسیم و تفکیک حصه هر یک از شرکاء مال مشاع معین، که از طریق تراضی آنها یا با حکم دادگاه صورت می پذیرد.

لزوم اخذ گواهی انحصار وراثت :
گواهی انحصار وراثت یا تصدیق انحصار وراثت، سندی است رسمی که به موجب آن تاریخ دقیق مرگ متوفی و همچنین اشخاصی که ورثه وی شناخته می شوند، در آن قید می گردد و تمام ارکان حکومت به وسیله سند مزبور، وراث انحصاری شخص متوفی را به رسمیت می شناسند و وراث با داشتن این سند می توانند از حقوقی که از طرف متوفی به به آنها ارث رسیده است، برخوردار شوند. تصدیق انحصار وراثت (گواهی حصر وراثت) معرف تعداد ورثه متوفی و میزان سهم الارث هریک از ورثه می باشد. جهت کسب اطلاعت بیشتر در این خصوص به گواهی انحصار وراثت مراجعه نمائید.
لازمه درخواست و رسیدگی به تقسیم ترکه و اموال بین ورثه آن است که انحصار وراثت در اشخاص معین ثابت باشد.

نحوه تقسیم ماترک :
اگر شرکاء مال مشاعی در مورد تقسیم تراضی کنند به شرط اینکه بین آنها محجور و غایب نباشد، به هر شکل که تراضی کنند عمل می شود ولی در غیر این صورت عملیات تقسیم با نظارت دادگاه به عمل می آید و در صورت تعدد ورثه، هريک از آن ها مي‌تواند تقسيم سهم خود را از سهم سايرین از دادگاه بخواهد. همچنین ولي، وصي و قيم هر وارثي که محجور باشد و امين غايب و جنين کسي که سهم‌الارث بعضي از ورثه به او منتقل شده و همچنين موصي‌له و وصي راجع به موصي به، در صورتي که وصيت به جز مشاع از ترکه شده است، حق درخواست تقسيم را دارند.( ماده ۳۰۱ قانون امور حسبی )

نکته : هر‌گاه یکی از ورثه متوفی غایب مفقود‌الاثری باشد که وکیل نداشته و درخواست تقسیم اموال متوفی بشود بدواً برای غائب امین معین می‌شود و بعد تقسیم به عمل می‌آید. ( ماده ۳۰۳ قانون امور حسبی )

درخواست تقسیم :
درخواست تقسیم باید کتبی و مشتمل بر امور ذیل باشد :
۱)      نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی
۲)      ورثه و اشخاص دیگری که ترکه باید بین آنها تقسیم شود و سهام هر یک.

نکته : هر‌گاه یکی از ورثه غائب یا محجور باشد برای غائب و محجور امین یا قیم معین و پس از آن تقسیم به عمل می‌آید. ( ماده ۳۲۱ قانون امور حسبی )

نکته : مقررات قانون مدنی راجع به تقسیم در مورد تقسیم ترکه جاری است و نیز مقررات راجع به تقسیم که در این قانون مذکور است در مورد تقسیم سایر اموال جاری خواهد بود. ( ماده ۳۲۶ قانون امور حسبی )

نکته : با توجه به ماده ۳۰۴ قانون امور حسبی هرگاه درخواست تقسیم ترکه، متضمن نام تمامی ورثه و اشخاص دیگری که ترکه باید بین آنها تقسیم شود نباشد، دادگاه قرار رد درخواست تقسیم ترکه صادر می کند. ( رای هیأت عمومی دیوانعالی کشور به شماره ۱۴۴۰- مورخ ۱۳۴۱/۵/۲۲ )

نکته : در صورتی که ترکه متوفی قبل از پرداخت دیون میت، بین ورثه تقسیم شده باشد، تقسیم صحیح است و طلبکاران می توانند به نسبت سهم هر یک از ورثه به آنها رجوع نمایند.

نکته : تقسیم ترکه از مواردی است که ارسال درخواست به مراجع قضائی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی صورت می گیرد، فلذا جهت ثبت و ارسال درخواست، به همراه کارت شناسایی و کپی مصدق گواهی انحصار وراثت و سایر مدارک و کارت عابر بانک ( جهت پرداخت هزینه دادرسی ) به این دفاتر مراجعه نمائید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تقسیم مال مشاع به دستور فروش و تقسیم ملک مشاع مراجعه نمائید.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*