۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دعاوی » دعاوی حقوقی » منوی بالای صفحه اصلی
  • شناسه : 11361
  • ۰۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۸
  • 3408 بازدید
اعلان فسخ قرارداد
تایید و اعلان انفساخ قرارداد

تایید و اعلان انفساخ قرارداد

تایید انفساخ قرارداد / بررسی کاربردی دعوی تائید و اعلان انفساخ قرارداد مبنای حقوقی دعوی این امکان وجود دارد که عقود و قراردادها پس از آن که به صورت صحیح تشکیل شدند، در شرایطی بدون اراده حقوقی جدید، منحل شوند. برای این نوع از انحلال عقد، واژه انفساخ به کار برده می شود. انفساخ قرارداد […]

تایید انفساخ قرارداد / بررسی کاربردی دعوی تائید و اعلان انفساخ قرارداد

مبنای حقوقی دعوی

انفساخ قرارداداین امکان وجود دارد که عقود و قراردادها پس از آن که به صورت صحیح تشکیل شدند، در شرایطی بدون اراده حقوقی جدید، منحل شوند. برای این نوع از انحلال عقد، واژه انفساخ به کار برده می شود.
انفساخ قرارداد به دو شکل قابل تصور است. ممکن است در قرارداد شرط شود در صورت ایجاد شرایط خاصی، مانند عدم انجام تعهد از سوی یکی از طرفین، قرارداد منحل و منفسخ شود. همچنین ممکن است، انفساخ به حکم قانون باشد. مانند انفساخ عقد وکالت در صورت فوت یا حجر یکی از طرفین.
اگرچه پس از انفساخ عقد، ضرورتی به ارایه ی دادخواست حقوقی وجود ندارد و کسی که از انفساخ نفع می برد، می تواند در صورت استناد طرف دیگر قرارداد، به عنوان دفاع، به انفساخ استنناد کند؛ اما در برخی موارد ذی نفع به جهت تعیین تکلیف موضوع و یا ادعاهای احتمالی که ممکن است از طرف دیگر قرارداد مطرح شود و یا استفاده از آثار حقوقی انفساخ می تواند، دادخواست تایید انفساخ را تقدم دادگاه کند. دادگاه پس از بررسی تحقق انفساخ، رای به تایید انفساخ می دهد.

طرفین دعوی

هر کدام از طرفین که بخواهند، انفساخ را مورد تایید مرجع رسمی قرار دهند و از آثار انحلال استفاده کنند، می توانند با سمت خواهان علیه طرف دیگر قرارداد، طرح دعوی کنند. خوانده نیز در این دعوی طرف دیگر عقد است که می تواند شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد.

مرجع صالح برای رسیدگی

اگر مورد انفساخ مربوط به اموال غیر منقول باشد، دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است. در غیر اینصورت دادگاه محل اقامت خوانده و دادگاه محل انعقاد و یا اجرای قرارداد، صالح به رسیدگی می باشند.

نحوه اجرای رای

دادگاه تنها انفساخ را تایید می کند و رای دادگاه نیاز به صدور اجراییه ندارد.

نکات کاربردی مرتبط با دعوی

* هر چند تایید انفساخ قرارداد در این جا به عنوان دعوایی مجزا آورده شده است، ولی استناد به فسخ و انفساخ قرارداد ضمن دادخواست های دیگر یا در مقام دفاع از دعوی طرف مقابل نیز قابل طرح است.
شرط انفساخ صرفا در قراردادی معتبر است که قابل انحلال باشد و انحلال آن نیز نیاز به تشریفات خاص نداشته باشد.
شرط انفساخ تنها ناظر به آینده است و در گذشته اثر ندارد. بنابراین تا قبل از انفساخ قرارداد، همه آثار حقوقی عقد معتبر است.
اگر در قرارداد فروش ملک، شرط شوده که به عنوان مثال در صورت برگشت خوردن چک خریدار، قرارداد منفسخ گردد، در صورتی که خریدار قبل از برگشت خوردن چک، ملک را به دیگری منتقل کند، با برگشت خوردن چک قراردادی که بین خریدار و فروشنده است، منحل می شود؛ اما قرارداد دوم که طی آن خریدار، ملک را به شخص دیگر منتقل کرده است، معتبر و صحیح است.
دعوای تنفیذ انفساخ در محاکم مسموع نیست، زیرا انفساخ امری قهری است و نیازی به تنفیذ ندارد و صرفا دعوای تایید انفساخ، قابل پذیرش می باشد.

مستندات قانونی

ماده ۳۸۷ قانون مدنی : اگر مبيع قبل از تسليم بدون تقصير و اهمال از طرف بايع تلف شود بيع منفسخ و ثمن بايد به مشتري مسترد گردد مگر اينكه بايع براي تسليم به حاكم يا قائم مقام او رجوع نموده باشد كه در اينصورت تلف از مال مشتري خواهد بود.
ماده۴۸۳ قانون مدنی : اگر در مدت اجاره عين مستاجره بواسطه حادثه كلا” يا بعضا” تلف شود از زمان تلف نسبت بمقدار تلف شده منفسخ مي شود و در صورت تلف بعض آن مستاجر حق دارد اجاره را نسبت به بقيه فسخ كند يا فقط مطالبه تقليل نسبي مال الاجاره نمايد.
ماده ۵۲۷ قانون مدنی : هر گاه زمين به واسطه فقدان آب يا علل ديگر از اين قبيل از قابليت انتفاع خارج شود و رفع مانع ممكن نباشد عقد مزارعه منفسخ مي شود.
ماده ۵۵۱ قانون مدنی : عقد مضاربه بيكي از علل ذيل منفسخ ميشود:
۱درصورت موت يا جنون يا سفه احد طرفين .
۲در صورت مفلس شدن مالك .
۳در صورت تلف شدن تمام سرمايه و ربح .
۴ – در صورت عدم امكان تجارتي كه منظور طرفين بوده.
ماده۶۲۸ قانون مدنی : اگر در احوال شخص امانت گذار تغييري حاصل گردد مثلا” اگر امانت گذار محجور شود عقد وديعه منفسخ و وديعه را نمي توان مسترد نمود مگر به كسي كه حق اداره كردن اموال محجور را دارد.
ماده۶۳۸ قانون مدنی : عاريه عقدي است جائز و به موت هر يك از طرفين منفسخ مي شود.
ماده ۶۸۳ قانون مدنی : هر گاه متعلق وكالت از بين برود يا موكل عملي را كه مورد وكالت است خود انجام دهد يا بطور كلي عملي كه منافي با وكالت وكيل باشد بجا آورده مثل اينكه مالي را كه براي فروش آن وكالت داده بود خود بفروشد وكالت منفسخ مي شود.
ماده ۹۵۴ قانون مدنی : كليه عقود جائزه بموت احد طرفين منفسخ مي شود و همچنين به سفه در مواردي كه رشد معتبر است.
جهت کسب اطلاعات کاربردی در خصوص دعوی تائید و اعلان فسخ قرارداد به این لینک مراجعه نمائید.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*