۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله حقوقی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11093
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 201 بازدید

آثار اقرار

آثار اقرار اقرار پس از اینکه به درستی واقع گردید و تمام شرایط قانونی در آن رعایت شد دارای آثار می باشد، اعم از اینکه اقرار در دادگاه باشد یا خارج از دادگاه، در برابر ادعا اظهار شده باشد یا در مقابل ادعایی نباشد. ارزشیابی اقرار خارج از دادگاه، در اختیار قاضی است و اگر […]

آثار اقرار

اقرار پس از اینکه به درستی واقع گردید و تمام شرایط قانونی در آن رعایت شد دارای آثار می باشد، اعم از اینکه اقرار در دادگاه باشد یا خارج از دادگاه، در برابر ادعا اظهار شده باشد یا در مقابل ادعایی نباشد. ارزشیابی اقرار خارج از دادگاه، در اختیار قاضی است و اگر کذب اقرار نزد حاکم ثابت شود آن اقرار اثری نخواهد داشت ولی در مورد اقرار خارج از دادگاه، که به صورت اقرار شفاهی محض به عمل آمده باشد، احراز آن با شهادت شهود است.
قاضی ممکن است در بررسی خود به تحقق امری با آن اقرار متقاعد شده و اقرار مزبور را جایگزین نوشته نماید یا برعکس آن را کاملآ رد کند و یا اینکه آن را اماره و قرینه تلقی کند.
اولین اثر اقرار اثبات حق برای مقرله می باشد. مبنای این امر کاملآ عقلی است؛ چرا که طبق قاعده فقهی «اقرار العقلا، علی انفسهم جایز» با اقرار خبر از وجود حقی برای مقرله که در عالم واقع قبلآ وجود داشته، داده می شود و معقول نیست که شخص با داشتن اهلیت به ضرر خود به دروغ خبر دهد. در ماده ١٢٧۵ ‏قانون مدنی مقرر گردیده: هرکس اقرار به حقی برای غیر کند ملزم به اقرار خود خواهد بود. اقرار یکی از ادله های بسیار مهم برای تشخیص و اثبات حق خواهد بود و می تواند به تنهایی دلیل این امر باشد. بر همین اساس است که ماده ٢٠٢ ‏قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد: هرگاه کسی اقرار به امری نماید که دلیل ذی حق بودن طرف او باشد، دلیل دیگری برای ثبوت آن لازم نیست. به استناد ماده ‏۱۲۲۷ قانون مدنی، انکار بعد از اقرار مسموع نیست، لیکن اگر مقر ادعا کند اقرار او فاسد یا مبتنی بر اشتباه یا غلط بوده شنیده می شود و همچنین است در صورتی که برای اقرار خود عذری ذکر کند، که قابل قبول باشد، مانند اینکه بگوید اقرار به گرفتن وجه در مقابل سند یا حواله بوده که وصول نشده لیکن دعاوی مذکوره مادامی که اثبات نشده مضربه اقرار نیست».
بنابراین اگر اقراری به هر دلیل فاسد یا دروغ باشد یا فاقد یکی از شرایط صحت باشد الزام آور نخواهد بود. تاثیر و عدم تاثیر اقرار به دو عامل بستگی دارد: یکی احراز صحت آن توسط دادرس و دیگری عدم ادعای خلاف توسط مقر در مهلت قانونی است. .در فرض اول اگر صحت اقرار نزد دادرس احراز و ثابت نشود فاقد اثر حقوقی و الزام قانونی است. لیکن در فرض دوم با ادعای مقر مبنی بر اینکه اقرار وی برخلاف واقع یا مبتنی بر اشتباه و اکراه و … بوده است، مانع از تاثیر اقرار و الزام اقرار نمی گردد؛ زیرا الزام از آثار اقرار است و دعوی بطلان یا عدم نفوذ به واسطه اشتباه و اکراه و اجبار و … تا زمانی که به اثبات نرسیده است، مانع اجرا و اعمال آثار اقرار نخواهد بود.
در ماده ٣٣١ ‏قانون آیین دادرسی مدنی آمده است: حکم مستند به اقرار دادگاه یا مستند به رای یک یا چند نفر کارشناس که طرفین کتبا رای آنان را قاطع دعوی قرار داده باشند، قابل درخواست تجدید نظر نیست، مگر در خصوص صلاحیت دادگاه یا قاضی صادرکننده رای.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*