۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله حقوقی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11113
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 9 بازدید

ارکان و عناصر تشکیل دهنده سوگند

ارکان و عناصر تشکیل دهنده سوگند رکن نخست اخبار : سوگند خبردادن از حقی است که سابقاً به وجود آمده است. می دانیم که جملات اخباری قابل تصدیق و تکذیب می باشند. بنابراین سوگند نیز با وجود تقدس و منشاء مذهبی آن قابل تصدیق و تکذیب می باشد.   رکن دوم  اخبار به حق: سوگند […]

ارکان و عناصر تشکیل دهنده سوگند

رکن نخست
اخبار :
سوگند خبردادن از حقی است که سابقاً به وجود آمده است. می دانیم که جملات اخباری قابل تصدیق و تکذیب می باشند. بنابراین سوگند نیز با وجود تقدس و منشاء مذهبی آن قابل تصدیق و تکذیب می باشد.
 
رکن دوم
 اخبار به حق:
سوگند خبری است که راجع به حق صورت می گیرد و حق نیز به معنای اعم کلمه مدنظر می باشد. محدوده و دایره اعتبار سوگند با توسعه دایره اعتبار شهادت پس از اصلاحات قانون مدنی بسیار توسعه یافت، چرا که در ماده ١٣٢۵‏ قانون مدنی مقرر می دارد: در دعاوی که با شهادت شهود قابل اثبات است، مدعی می تواند حکم به دعوای خود را که مورد انکار مدعی علیه است منوط به قسم او نماید. بنابراین می توان گفت که تمام حقوق انکار شده با سوگند نیز قابل اثبات می باشد.
 
رکن سوم
به نغع خود و به زیان دیگری :
سوگند چون از لحاظ ماهوی ادعا محسوب می شود، بنابراین خبری است که محتوای آن به نفع خبردهنده و به زیان طرف مقابل وی می باشد، این رکن سوگند را از اقرار و شهادت تمییز می دهد.
 
رکن چهارم
شاهد گرفتن خدای متعال:
سوگند زمانی اعتبار دارد که به نام خداوندکه هیچ پنهان و آشکاری بر وی مخفی نمی باشند، صورت گیرد. ماده ٢٨٦‏ قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد: سوگند باید مطابق قرار دادگاه با لفظ جلاله (ولله- بالله- تالله) یا نام خداوند متعال به سایر زبانها ادا گردد. در هر حال فرقی بین مسلمان و غیرمسلمان در ادای سوگند به نام خداوند متعال نخواهد بود.
در ماده ۱۶ آیین نامه اتیان سوگند مصوب ١٣٢١‏ آمده است: دادگاه می تواند به مناسبت ملیت کسی که سوگند یاد می کند، کیفیت سوگند را از حیث زمان، مکان و غیره… تعیین کند.
 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*