۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله حقوقی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11027
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 123 بازدید

تاثیر اشتباه در عقد

تاثیر اشتباه در عقد اشتباه وقتی موجب عدم نفوذ معامله است که مربوط به خود موضوع معامله باشد. یعنی در یکی از اوصاف اساسی یا در مورد معامله اشتباه کرده باشد بطور مثال اینکه ملکی در طرح فضای سبز یا در طرح آموزشی یا طرح تعریض قرار داشته و مشتری به اشتباه فکر میکرده که […]

تاثیر اشتباه در عقد

اشتباه وقتی موجب عدم نفوذ معامله است که مربوط به خود موضوع معامله باشد. یعنی در یکی از اوصاف اساسی یا در مورد معامله اشتباه کرده باشد بطور مثال اینکه ملکی در طرح فضای سبز یا در طرح آموزشی یا طرح تعریض قرار داشته و مشتری به اشتباه فکر میکرده که ملک مذکور در طرح قرار ندارد.
ماده ۱۹۹ قانون مدنی مقرر میدارد :«رضای حاصل در نتیجه اشتباه یا اکراه موجب نفوذ معامله نیست» ماده ۲۰۰ مقرر کرده است «اشتباه وقتی موجب عدم نفوذ معامله است که مربوط به خود موضوع معامله باشد.»
ماده ۲۰۱ همان قانون مقرر داشته است که :«اشتباه در شخص طرف به صحت معامله خللی وارد نمی آورد، مگر در مواردی که شخصیت طرف علت عمده عقد بوده باشد.» مانند انکه فروشنده فکر میکرده خریدار برادر همسرش می باشد و بهمین علت بخش اعظم از ثمن معامله را تخفیف داده باشد، یا در عقد هبه که شخصیت طرف اصولاً دارای اهمیّت خاصی می باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*