۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله حقوقی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11119
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 23 بازدید

تعارض ادله اثبات دعوا

تعارض ادله اثبات دعوا تعریف تعارض در لغت به معنای خلاف یکدیگر آمدن خبر و معارضه کردن یکی با دیگری آمده است. در علم منطق، تعارض مترادف تناقض بوده و آن عبارت است از: اختلاف بین دو قضیه به نحوی که از صدق یکی کذب دیگری لازم آید. در اصول فقه نیز تعارض را چنین […]

تعارض ادله اثبات دعوا

تعریف تعارض در لغت به معنای خلاف یکدیگر آمدن خبر و معارضه کردن یکی با دیگری آمده است.

در علم منطق، تعارض مترادف تناقض بوده و آن عبارت است از: اختلاف بین دو قضیه به نحوی که از صدق یکی کذب دیگری لازم آید. در اصول فقه نیز تعارض را چنین تعریف نموده اند: “التعارض هو تنافی مدلولی الدلیلن علی وجه التناقض او تضاد”

در اصطلاح حقوقی تعارض در ترکیبات متفاوتی از قبیل قوانین، تعارض دو حکم، تعارض ادله، تعارض اسناد مالکیت(اسناد مالکیت معارض)، تعارض دعاوی، تعارض عام و خاص و ….. به کار رفته است که در اکثر موارد مذکور تعارض به دلالت مربوط می باشد.

حال سوال آن است که تعارض ادله اثبات دعوا به چه معنا می باشد؛ در پاسخ باید بیان داشت که تعارض ادله اثبات عبارت است از: تقابل و تضاد دلایل استنادی دو طرف دعوا به نحوی که عمل به هر دو دلیل و جمع آنها ممکن نباشد.
جهت ملاحظه شرایط تحقق تعارض در ادله اثبات دعوی به این لینک مراجعه نمائید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*