۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11341
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 645 بازدید

توارث فرزند و پدر در صورت فوت همزمان در تصادف

توارث فرزند و پدر در صورت فوت همزمان در تصادف سئوال:  در یک حادثه تصادف شخصی با فرزند خود فوت می­نماید تقدیم و تأخر فوت ­نامبردگان از پزشکی قانونی استعلام شده، اعلام نموده ­اند که به نظر می­رسد فوت هر دو به طور همزمان حادث شده است. حال ارشاد فرمایید که فوت­ شدگان باتوجه به […]

توارث فرزند و پدر در صورت فوت همزمان در تصادف

سئوال: 
در یک حادثه تصادف شخصی با فرزند خود فوت می­نماید تقدیم و تأخر فوت ­نامبردگان از پزشکی قانونی استعلام شده، اعلام نموده ­اند که به نظر می­رسد فوت هر دو به طور همزمان حادث شده است. حال ارشاد فرمایید که فوت­ شدگان باتوجه به ماده ۸۷۳ قانون از همدیگر ارث می­برند یا خیر؟ و حادثه تصادف هدم می­باشد یا خیر؟

پاسخ:
هر چند در ماده ۸۷۳ قانون مدنی در صورت مجهول­ بودن تأخر و تقدم فوت، اصل عدم توارث می­باشد و استثناء از این اصل فوت به سبب غرق یا هدم عنوان گردیده است لیکن با تنقیح مناط از کلمه هدم مورد سئوال نیز عرفاً نوعی هدم محسوب و به نظر می­رسد که مشمول حکم ذیل ماده مزبور یعنی توارث از یکدیگر می­باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*