۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقالات حقوقی » مقاله حقوقی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11114
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 12 بازدید

شرایط سوگند مستند حکم

شرایط سوگند مستند حکم ۱-     اهلیت حالف: کسی که سوگند یاد می کند، باید اهلیت اتیان سوگند را داشته باشد؛ یعنی باید عاقل و بالغ و مختار و برای تصرف در مال خود را داشته باشد. در ماده ١٣٢٩‏قانون مدنی می گوید: قسم به کسی متوجه می گردد که اگر اقرار کند اقرارش نافذ باشد […]

شرایط سوگند مستند حکم

۱-     اهلیت حالف:
کسی که سوگند یاد می کند، باید اهلیت اتیان سوگند را داشته باشد؛ یعنی باید عاقل و بالغ و مختار و برای تصرف در مال خود را داشته باشد. در ماده ١٣٢٩‏قانون مدنی می گوید: قسم به کسی متوجه می گردد که اگر اقرار کند اقرارش نافذ باشد و اقرارکننده هم در اجرای ماده ١٢۴٢‏قانون مدنی باید بالغ و عاقل و قاصد و مختار باشد. لذا تحلیف صغیر و مجنون در حال دیوانگی و غیرقاصد و مکره همانند اقرار وی باطل بوده موثر نیست؛ زیرا سوگند آثاری دارد و باعث تصرف در اموال می شود. سوگند باید با قصد یاد شود و سوگند شخص هازل معتبر نیست. از طرف دیگر باید با اختیار سوگند یاد شود و سوگند شخص مکره اعتباری ندارد.

۲-      مباشرت در سوگند:
سوگند جنبه ای شخصی و مذهبی دارد و با توجه به اعتقادات افراد صورت می گیرد. اصولاً ادای سوگند به عهده مدعی علیه است که منکر ادعای مطروح است و باید شخصاً سوگند یاد کند. ولی در مواردی هم که قسم ضمیمه بینه باشد، مدعی نیز باید شخصاً سوگند یاد کند. نمایندگی در اتیان سوگند ممکن نیست و اصولاً ادای سوگند توسط مدعی یا مدعی علیه باید شخصاً به عمل آید. در ماده ١٣٣٠‏قانون مدنی مقرر گردیده: تقاضای قسم قابل توکیل است و وکیل در دعوی می تواند طرف را قسم دهد، لیکن قسم یاد کردن قابل توکیل نیست و وکیل نمی تواند به جای موکل قسم یاد کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*