۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 11210
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 173 بازدید

لزوم استرداد سرقفلی دریافتی در مناطقی که از شمول قانون ۵۶ خارج است

سئوال: شخصی در سال ۶۷ در کهریزک ملکی را اجاره می­کند با توجه به اینکه کهریزک از شمول قانون موجر و مستأجر مصوب سال ۵۶ خارج است آیا زمانی که موجر تقاضای تخلیه ملکی را دارد، علی­رغم دریافت سرقفلی آیا به مستأجر سرقفلی تعلق می­ گیرد یا خیر؟ پاسخ: با توجه به ماده ۳۱ قانون […]

سئوال:
شخصی در سال ۶۷ در کهریزک ملکی را اجاره می­کند با توجه به اینکه کهریزک از شمول قانون موجر و مستأجر مصوب سال ۵۶ خارج است آیا زمانی که موجر تقاضای تخلیه ملکی را دارد، علی­رغم دریافت سرقفلی آیا به مستأجر سرقفلی تعلق می­ گیرد یا خیر؟

پاسخ:
با توجه به ماده ۳۱ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۵۶ نظر به اینکه کهریزک، از نقاطی نیست که لزوم اجرای قانون مزبور در آن آگهی شده باشد، فلذا مورد از شمول قانون موجر و مستأجر ناظر به محل کسب مصوب ۱۳۵۶ خارج و مشمول مقررات قانون مدنی در باب تخلیه می­باشد. النهایه با توجه به مفاد ماده واحده الحاقی به قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۵ آبان­۱۳۶۵، و ماده ۱۰ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶، چنانچه مستأجر به موجر سرقفلی پرداخته باشد، موجر مکلف به استرداد آن به قیمت عادله روز خواهد بود. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*