۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10990
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 131 بازدید

لزوم پرداخت خسارات وارده در صورت مستحق للغیر درآمدن مبیع با فرض جهل مشتری

سئوال: شخصی پس از خرید یک دستگاه خودرو نسبت به بیمه­نمودن و تعویض قطعات اقدام می­کند تا اینکه مسروقه اعلام و به مالک مسترد می­شود، چنانچه مشتری به لحاظ مستحق للغیردرآمدن مبیع، ضمن استرداد ثمن تقاضای جبران خسارت ناشی از معامله فاسد به لحاظ هزینه ­های بیمه و تعویض قطعات نماید، آیا هزینه­ های مورد […]

سئوال:
شخصی پس از خرید یک دستگاه خودرو نسبت به بیمه­نمودن و تعویض قطعات اقدام می­کند تا اینکه مسروقه اعلام و به مالک مسترد می­شود، چنانچه مشتری به لحاظ مستحق للغیردرآمدن مبیع، ضمن استرداد ثمن تقاضای جبران خسارت ناشی از معامله فاسد به لحاظ هزینه ­های بیمه و تعویض قطعات نماید، آیا هزینه­ های مورد مطالبه شامل شق اخیر ماده ۳۹۱ قانون مدنی می­باشد یا خیر؟

پاسخ:
در صورت جهل مشتری به وجود فساد در بیع، بایع باید بر اساس ماده ۳۹۱ قانون مدنی علاوه بر استرداد ثمن از عهده غرامات وارده به مشتری برآید. بنابراین در مورد سئوال، بایع علاوه بر استرداد ثمن باید هزینه ­های بیمه و تعویض قطعات اتومبیل مورد بحث را به مشتری پرداخت کند. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*