۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

  • شناسه : 11292
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  • 77 بازدید

مراحل انحصار وراثت

مراحل صدور گواهی انحصار وراثت وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع می توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت را بنمایند. متقاضی صدور گواهی انحصار وراثت که می تواند احد از ورثه یا تمام یا بخشی از وراث باشند، جهت انجام تشریفات صدور گواهی انحصار وراثت می بایست موارد ذیل را به ترتیب انجام […]

مراحل صدور گواهی انحصار وراثت

وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع می توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت را بنمایند. متقاضی صدور گواهی انحصار وراثت که می تواند احد از ورثه یا تمام یا بخشی از وراث باشند، جهت انجام تشریفات صدور گواهی انحصار وراثت می بایست موارد ذیل را به ترتیب انجام دهند :

۱) متقاضی با در دست داشتن مدارک لازم و کارت شناسایی و کارت عابر بانک (جهت پرداخت هزینه دادرسی) جهت ثبت دادخواست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه می نماید.

۲) دفتر خدمات قضائی پس از احراز هویت و ثبت نام متقاضی در سامانه ثنا ( در صورت عدم ثبت نام پیشین ) و اسکن مدارک لازم و دریافت هزینه دادرسی، دادخواست را ثبت و به شورای حل اختلاف صلاحیت دار (آخرین محل اقامت متوفی) ارسال می نماید.

۳) پرونده پس از ارسال به شورای حل اختلاف توسط معاونت ارجاع به یکی از شعب مستقر در شورای حل اختلاف مربوطه ارجاع و پرونده ثبت و دفتر شعبه مدارک اسکن شده را پرینت می گیرد و در اصطلاح تشکیل پرونده صورت می پذیرد. این پروسه ممکن است دو یا چند روز به طول انجامد.

۴) متقاضی بهتر است پس از ارسال پیامک ارجاع پرونده و یا ابلاغ رفع نقص و در صورت عدم ارسال و یا ابلاغ موارد مذکور پس از چند روز به شورا و شعبه مربوطه مراجعه و پرونده را پیگیری نماید.

۵) پس از تشکیل پرونده و مراجعه به شعبه اصول مدارک به رویت شعبه رسیده و پس از بررسی و ملاحظه اسناد و مدارک تقدیمی و ورثه معرفی شده ، در صورتی که بهای ترکه بیش از سی میلیون ریال باشد، هزینه نشر آگهی توسط شعبه محاسبه و به متقاضی اعلام می گردد و متقاضی به بانک ملی مراجعه و مبلغ نشر آگهی را به شماره حساب ۰۱۰۷۸۴۷۹۶۸۰۰۶ به نام شرکت آگهی گستران پاسارگاد واریز و فیش آن را به شعبه تحویل می دهد و در صورتی که بهای ترکه کمتر از سی میلیون ریال باشد شورا بدون انتشار آگهی به ادله درخواست کننده گواهی حصر وراثت، رسیدگی می نماید .

۶) پس از انجام موارد مذکور درخواست متقاضی یک نوبت در روزنامه کثیر الانتشار یا محلی آگهی می گردد (در صورتی که ترکه مازاد بر سی میلیون ریال باشد) در صورتی که بهای ترکه کمتر از سی میلیون ریال باشد با توجه به مصوبه مورخ ۱۲/۷/۱۳۸۲ قوه قضائیه، شورا بدون انتشار آگهی به ادله درخواست کننده گواهی حصر وراثت، رسیدگی و گواهی حصر وراثت را صادر می نماید. در مورد وراث روستاییان، در صورتی که بهای ترکه بیش  از سی میلیون ریال باشد، فقط به الصاق آگهی برای یک بار و در یک روز در معابر و اماکن عمومی روستای محل اقامت متوفی اکتفا خواهد شد.

۷) در صورتی که ترکه مازاد بر سی میلیون ریال باشد و نشر آگهی صورت پذیرد، پس از انقضای مهلت یکماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی که معترضی نباشد، مرجع رسیدگی کننده با توجه به ادله و اسناد ارائه شده، گواهی انحصار وراثت را با ذکر تعیین تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی، صادر می نماید.

۸) در صورت وجود معترض و اعلام اعتراض او، مرجع رسیدگی کننده جلسه ای را جهت رسیدگی معین و به معترض و درخواست کننده تصدیق اطلاع می دهد و پس از رسیدگی حکم خود را اعلام می نماید. این حکم قابل تجدیدنظر می باشد.

صدور گواهی انحصار وراثت با ترکه بیش از سی میلیون ریال حدود دو ماه و نیم به طول می انجامد.

نکات :
در صورتی که در زمان فوت نطفه ای منعقد شده باشد، جنین نیز جزء وراث قرار می گیرد و می بایست در دادخواست مربوطه قید شود.
در تصدیق وراثت به درخواست ورثه، مرجع رسیدگی کننده سهم هر یک ار ورثه را تعیین می نماید.
در صورتی که برای محجور قیم مشخص نشده باشد، دادستان می تواند بنام محجور به درخواست تصدیق انحصار وراثت اعتراض نماید.
 
 
 
 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*