۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10959
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 37 بازدید

مطالبه خسارات در تصادف رانندگی در فرضی که راننده مقصر خودروی خود را رها کرده و متواری شده است

سئوال: ۱٫ بین اتومبیل نیسان و اتومبیل پژو تصادفی بدون ایراد صدمه رخ داده است، راننده نیسان متوالی و اتومبیل وی توقیف شده است. طی استعلامی که از اداره راهنمایی و رانندگی گردیده، سابقه سرقت در میان نیست ولی اعلام شده شماره شاسی و شماره موتور همخوانی ندارد. ۲٫ راننده اتومبیل پژوه خسارت را از […]

سئوال:
۱٫ بین اتومبیل نیسان و اتومبیل پژو تصادفی بدون ایراد صدمه رخ داده است، راننده نیسان متوالی و اتومبیل وی توقیف شده است. طی استعلامی که از اداره راهنمایی و رانندگی گردیده، سابقه سرقت در میان نیست ولی اعلام شده شماره شاسی و شماره موتور همخوانی ندارد.

۲٫ راننده اتومبیل پژوه خسارت را از چه کسی مطالبه کند؟ آیا می­تواند از خود ماشین خسارات وارده را تأمین کرد؟ آیا اساساً موضوع جنبه کیفری دارد یا خیر؟

پاسخ:
چنانچه راننده متواری بر اساس نظریه قطعی کارشناس مقصر می­باشد و مالیکت خودرو باقیمانده را دار بوده است؟ زیان­ دیده بر اساس تقدیم دادخواست حقوقی می­تواند مطالبه خسارت وارده را نموده و با معرفی خودرو به عنوان مال مدیون طلب خود را مطالبه نماید.

در هر حال راننده ­ی مقصر ضامن و مسئول  است زیان ­دیده علیه وی دادخواست مطالبه ضرر و زیان نماید و بدیهی است در باب اجرای حکم محکومٌ­له می­تواند به هر مالی مراجعه نموده از جمله ­ی آن خودروی توقیفی است (البته چنانچه مالکیت خودرو از آن وی است) به فرض که مالک نیسان نباشد پس از صدور حکم حقوقی محکومٌ­ له می­تواند از اموال دیگر محکوم­ علیه استیفا کند و مال دیگری را معرفی نماید و النهایه موضوع فاقد وصف کیفری است. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*