۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، به طور رایگان در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق مدنی » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10892
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 102 بازدید

نامعین­ بودن عقد بیمه و عدم امکان رجوع زیان­ دیده به محکومٌ­ علیه پس از اعلام رضایت به بیمه

سئوال: آیا عقد بیمه جزء عقود معین می­باشد؟ چنانچه جزء عقود معین محسوب می­شود ماهیت آن با کدام یک از عقود معین ذکر شده در قانون مدنی و احکام آن عقد مطابقت دارد؟ چنانچه مصدوم در پرونده حقوقی یا کیفری پس از گرفتن دیه نسبت به شرکت بیمه رضایت کامل و بدون قید و شرط […]

سئوال:
آیا عقد بیمه جزء عقود معین می­باشد؟ چنانچه جزء عقود معین محسوب می­شود ماهیت آن با کدام یک از عقود معین ذکر شده در قانون مدنی و احکام آن عقد مطابقت دارد؟

چنانچه مصدوم در پرونده حقوقی یا کیفری پس از گرفتن دیه نسبت به شرکت بیمه رضایت کامل و بدون قید و شرط خود را اعلام کند و شرکت بیمه تمام دیه مقرر در حکم قطعی را به شاکی پرداخت ننماید آیا شاکی می­تواند برای دریافت باقی­مانده دیه خود به محکوم­ علیه مراجه نماید؟

پاسخ:
 با توجه به توضیحی که دکترین­ های حقوقی از عقود معینه شده عقد بیمه از عقود معینه بشمار نمی­رود و بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی است.  در فرض سئوال که گفته شده مصدوم پس از گرفتن دیه (ظاهراً قسمتی از دیه) نسبت به شرکت بیمه رضایت کامل خود را بدون قید و شرط اعلام کرده مراجعه نامبرده به محکومٌ­ علیه موردی نخواهد داشت مگر اینکه قرارداد بیمه با مقصر حادثه کمتر از دیه متعلقه باشد. 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*