۞ بانک اطلاعات حقوقی :

در این وب سایت تلاش گردیده است اطلاعات حقوقی مفید و کاربردی، با هدف ارتقاء دانش حقوقی کشور، در اختیار شما کاربران عزیز قرار گیرد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پرسش و پاسخ » حقوق خانواده » منوی‌های سمت راست
  • شناسه : 10681
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  • 22 بازدید

شرط تنصیف دارایی در طلاق

شرط تنصیف دارایی در طلاق پرسش : جهت اعمال شرط تنصیف دارایی ذکر شده در شروط ضمن عقد در قباله نکاحیه ، چه شرایطی لازم است ؟ پاسخ : تا کنون قانونی در مورد مالکیت زوجه مطلقه بر نصف دارایی زوج به تصویب نرسیده است . اما اگر ضمن عقد نکاح و یا بعد از […]

شرط تنصیف دارایی در طلاق

پرسش :
جهت اعمال شرط تنصیف دارایی ذکر شده در شروط ضمن عقد در قباله نکاحیه ، چه شرایطی لازم است ؟

پاسخ :
تا کنون قانونی در مورد مالکیت زوجه مطلقه بر نصف دارایی زوج به تصویب نرسیده است . اما اگر ضمن عقد نکاح و یا بعد از آن توافقی فیمابین زوجین به صورت شرط ضمن عقد به عمل آید معتبر است . در قباله نکاحیه های فعلی شرایطی وجود دارد که از جمله آنها این است که هرگاه طلاق به درخواست زوجه نبوده و طبق تشخیص دادگاه ، تقاضای طلاق ناشی از تخلفات زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده باشد ، زوج موظف است تا نصف دارایی خود را که در ایام زناشویی به دست آورده است یا معادل آن را طبق نظر دادگاه ، بلاعوض به زوج بدهد . بنابراین در صورتی که زوج شرط مذکور را در قباله نکاحیه پذیرفته و امضاء نموده باشد و طلاق به درخواست زوجه نبوده و ناشی از تخلفات مشارالیها نیز نباشد دادگاه به تشخیص خود مقداری از دارایی زوج را که در ایام زناشویی کسب کرده حداکثر تا معادل نصف آن ، به زوجه خواهد داد . لازم به ذکر است که با توجه به تصویب قانون حمایت از خانواده مصوب ۱/۱۲/۹۱ و با نسخ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱ ، شرط مالی تنصیف دارایی مانع تعیین اجرت المثل نبوده و مستلزم تقدیم دادخواست جداگانه نیز نمی باشد .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*